ХІРУРГІЧНЕ ТОВАРИСТВО ГРЕЦІЇ

ЗАГАЛЬНОГРЕЦЬКИЙ КОНГРЕС ХІРУРГІВ МІЖНАРОДНИЙ ХІРУРГІЧНИЙ ФОРУМ 2008 12 — 15 листопада 2008 р. Готель Athens Hilton

У співпраці з: Хірургічним товариством Греції з питань травної системи, Товариством Греції з ендоскопічної хірургії та інших хірургічних методів, Товариством Греції з трансплантатів, Товариством Греції з судинної хірургії, Товариством Греції з хірургії грудної залози, Товариством Греції з травматології та невідкладної хірургії, Товариством Греції з хірургії печінки, жовчних протоків та підшлункової залози, Товариством Греції з хірургії грудної клітини, серця та судин, Товариством Греції з післяопераційних інфекцій.

Під патронажем Президента Каролос Папуліас і Міністерства охорони здоров’я та соціальної єдності

ПОРІВНЯННЯ ВИКОРИСТАННЯ ГІАЛУРОНОВОЇ КИСЛОТИ ТА ГЛИЦЕРИЛТРИНІТРАТА ДЛЯ ЛІКУВАННЯ ГОСТРОЇ АНАЛЬНОЇ ТРІЩИНИ

ВІДДІЛЕННЯ ХІРРУГІЇ B Г. ГЕНІМАТАС ВСТУП

За останні роки для щоденного лікування гострої анальної тріщини використовують два засоби. Супозиторії гіалуронової кислоти та крем гліцерил тринітрату. Ми вирішили створити дослідження впливу цих засобів на загоєння, а також знеболювальною дію цих двох інгредієнтів. Механізм дії цих двох речовин повністю відрізняється один від одного.

Гіалуронова кислота відноситься до гликозаміногліканів, яка завдяки своїм біологічним властивостям приймає участь у будові епітеліальної міжклітинної речовини (шкіри та слизової оболонки) тканин організму. Багаточисельні клінічні дослідження показали, що її місцеве застосування протягом 15 днів безпосередньо сприяє процесу загоєння слизової оболонки та шкіри. Крім того, вона містить велику кількість води, що сприяє гідратації тканини. Вона широко використовується у пластичній хірургії (опіки, зморшки, тріщини шкіри, розтяжки, регенерація шкіри), у ортопедії (внутрішньо-суглобові ін’єкції при остеоартриті, внутрішньо-суглобові переломи). В будь-якому випадку, вона не має прямої знеболювальної дії, а тільки має опосередкований вплив через прискорення процесу загоєння.

З іншого боку, гліцерилтринітрат це швидкодійний нітрат, який чудово поглинається шкірою та слизовою оболонкою, та який діє на тканини гладких м’язів через вироблення NO (оксиду азоту). Він викликає розслаблення внутрішнього сфінктера та, згідно клінічних досліджень, його місцеве застосування протягом 15 днів сприяє зменшенню болю при хронічний та гострій анальній тріщині. Залишається не з’ясованим, чи бере він участь у процесі загоєння.

МАТЕРІАЛИ ТА МЕТОДИ

Протягом 4 років, було виявлено 200 пацієнтів, які страждали від гострої анальної тріщини. 74 пацієнтам призначали супозиторії гіалуронової кислоти призначалися, використання мазі 0,4% гліцерилтринітрата було рекомендовано 72 пацієнтам, та 54 пацієнтам було призначено поєднання двох продуктів. У кожному випадку проведена терапія протягом 15 днів. Доза складала: 1 супозиторій гіалуронової кислоти кожен вечір перед сном, або мазь нітрату 0.4% — 1,5 мг кожні 12 годин. Обрані пацієнти мали гостру анальну тріщину у перший раз та не були прооперовані у минулому. Контроль проводився у 3, 7, 10, 15 і 30 день.

Контролювали та порівнювали наступні фактори: а) зменшення болю протягом дня під час дефекації; б) процес загоєння анальної тріщини.

Варто зазначити, що оскільки замір проводився у обох випадках, з метою контролю болю, була прийнята шкала за якою 5 — максимальний біль та 0 — відсутність болю, а з метою контролю загоєння, 2 хірурги проводили огляди в один час, у кожному випадку, та застосовувалася шкала, за якою 0 — відсутність загоєння, а 5 — повне загоєння.

РЕЗУЛЬТАТИ

Результати, що стосуються анального болю у трьох групах пацієнтів та у точні проміжні періоди повторного огляду (середнє значення серед всіх пацієнтів) надані у таблиці нижче:

БІЛЬ (шкала 0-5) (середнє значення усіх пацієнтів у всіх групах) Гіалуронова кислота 74 пацієнти Гліцерилтринітрат 72 пацієнти Гліцерилтринітрат та гліцерилтринітрат 54 пацієнти
3-й день 5 3 3
7-й день 10-й день 3 2 2 1 1 1
15-й день 1 2 0
30-й день 0 1

Згідно отриманих результатів, зменшення анального болю спостерігалося у обох групах, де застосовувався нітрат. У кожному випадку, після Дня 10, після припинення застосування нітрату, біль поверталася у меншому ступені, особливо у другій групі, в якій були пацієнти зі зменшеним ступенем загоєння анальної тріщини. Та навпаки, у групах, для яких призначалася гіалуронова кислота, і які показували краще та швидше загоєння, як видно із наступної таблиці, біль майже зник, на 15-й день, коли анальна тріщина мала достатній рівень загоєння у 100% пацієнтів. Звичайно, у третій групі пацієнтів, комбінована терапія показала значно кращі результати відносно зниження болю, оскільки під час початкової фази, нітрати суттєво зменшили скорочення сфінктеру, а протягом другої фази, швидше загоєння, завдяки дії гіалуронової кислоти, мало непрямий вплив зменшення болю.

таб.2

ЗАГОЄННЯ (шкала0-5)(середнє значення усіх пацієнтів у всіх групах) Гіалуронова кислота, 74 пацієнти Гліцерилтринітрат, 72 пацієнти Гліцерилтринітрат та гліцерил тринітрат, 54 пацієнти
3-й день 1 1 2
7-й день 3 2 3
10-й день 3 3 4
15-й день 4 3 5