Менеджмент запальних хвороб піхви ч.4

Автор: Яремчук Тетяна Петрівна, кандидат медичних наук, доцент кафедри акушерства і гінекології Львівського медичного університету.

 Вплив мікробіому піхви на перинатальні наслідки вагітності

Унормування мікробіому піхви є одним з ефективних методів профілактики внутрішньоутробного інфікування плода.

Мікробіом піхви, матки  та навколоплідних вод  формує мікробіом плода/новонародженого, стимулює розвиток лімфатичних вузлів кишечника плода,  імунної системи плода та в послідуючому новонародженої дитини, програмує послідуючу захворюваність дітей та підлітків (Fetal programming hypothesis), малюнок 1.

 

Малюнок  1. Фактори, які  впливають на ранню колонізацію мікробів та стан здоров’я дитини. За Maria Carmen Collado,  Maria Cernada,  Christine Baüerl та співавт. (2012)

При фізіологічному пребігу вагітності зі збільшенням її терміну в навколоплідних водах з’являються в дуже малих кількостях мікроби-коменсали  сімейств Lactobacillaceae та Staphylococcaceae. В плаценті також з’являються мікроби сімейств Proteobacteria, Lactobacilli та Bifidobacteria. Мікрофлора кишечника плода напряму впливає на кількість прозапальних цитокинов в головному мозку плода, розвиток ретинопатії, хворіб легень та кишечника, в послідуючому ожиіення та алергічних захворювань (бронхіальної астми). Унормування  мікрофлори кишечника плода приводить до відновлення балансу цитоіинів в його головному мозку.

Мікробіом плода програмує захворюваність людини впродовж  його життя (малюнок 2). Визнано, що призначення пробіотиків вагітним, лактуючим матерям та новонародженим позитивно впливає на композицію кишечної мікрофлори, розвиток та дозрівання імунної системи, покращує стан плода та новонародженого. Тому призначення пробіотиків має бути обов’язковим компонентом диспансеризації вагітних (неопробіо).

 

Малюнок  2. Перинатальне та постнатальне призначення пробіотиків та їх вплив на розвиток та здоров’я дитини. За Maria Carmen Collado,  Maria Cernada,  Christine Baüerl та співавт. (2012).

 

Ознакомиться с другими материалами                                                                                                                   Хочу предложить свою статью